VYTVOR SI SVOJ OBRAZ

ČAROKRÁSNOU STARODÁVNOU 

TECHNIKOU


 

" V umení nie je nič povinné, pretože umenie je slobodné. "

Wassily Kandinsky


 

LEKTORKA: Zuzana Medzay - výtvarníčka, arteterapeutka

MIESTO: Sladovnícka 15, Trnava (Hotel Prestige)


TERMÍNY:   

10.06.2023 Sobota   -   Počet voľných miest: 2

11.06.2023 Nedeľa   -   Počet voľných miest: 3 

24.06.2023 Sobota   -   Počet voľných miest: 4 

01.07.2023 Sobota   -   Počet voľných miest: 4 


Kurzy začínajú od 13,00 do cca 18,00 hod

Prihlášku mi pošlite prosím cez formulár, ktorý nájdete na konci tejto stránky. 


Môžete sa mi nahlásiť aj na prípadnú náhradu ak je niektorý termín plný.  V prípade, že by niekto neočakávane vypadol, tak sa Vám prednostne ozvem.


 

ČO BUDEME ROBIŤ ?

Budete tvoriť pod mojím vedením. Každý si bude môcť vytvoriť krásny a zaujimavý obraz starou pôvodnou enkaustikou na drevo. Budem vás sprevádzať nielen ako expert na starodávnu enkaustiku (už takmer 20 ročné skúsenosti s touto technikou) ale aj ako srdce a duša umelca a arteterapeuta. Zaručujem vám, že odo mňa sa odchádza s nadšením z vytvorenej krásy a príjemného tvoriaceho času.

Rozmer obrazu na ktorý budete tvoriť si môžete vybrať. Ponúkam tieto možnosti:

Rozmer 

60 x 40 cm (najčastejší rozmer) - 150,00 EUR

45 x 45 cm (2.najčastejší rozmer) - 145,00 EUR

50 x 50 cm - 155,00 EUR

70 x 50 cm - 185,00 EUR

70 x 70 cm - 230,00 EUR


Prípadne môžete zaplatiť zálohu na kurz 80,00 EUR a vyberiete si veľkosť svojho obrazu na mieste a doplatíte kurz osobne. 


Budeme pracovať prírodnými voskami a živicami, pigmentami, teplými voskami aj studenou kvalitnou technikou RaF, ukážem vám prekrásnu silu ohňa a šelaku pri tejto krásnej tvorbe a odídete určite s obrazom o ktorom by ste neverili, že take niečo by ste niekedy dokázali vytvoriť. Môžete sa inšpirovať na www.zuzanamedzay.com


ČO SI PRINESTE VY...


Prineste si prosím oblečenie, ktoré môžete zašpiniť od farieb, môžete aj prezúvky. Prípadne svoje obľúbené občerstvenie, keďže už je tu toľko spôsobov stravovania, že ja vám ponúknem určite dobrý čaj, kávu či vodu, nejaký ten nezdravý koláč a možno aj dobré víno. 


 

KRÁTKE INFORMÁCIE O PÔVODNEJ ENKAUSTIKE:

Dejiny enkaustiky siahajú najmenej do starovekého Grécka, minimálne do 5.storočia pred naším letopočtom, hoci sa z tejto doby žiadne maľby nezachovali. 
Enkaustický obraz bol vyvinutý vďaka starovekým gréckym lodeniciam. Gréci nanášali povlaky vosku a živíc proti poveternostným vplyvom na vojnové lode. Čoskoro pridali pigment (farbu) do vosku a práve toto viedlo k rozvoju novej techniky a vzniku enkaustiky, pretože prvé obrazy vznikli vraj práve na povrchu voskového trupu lodí. Tak sa zrodila nová technika – enkaustika.  
Zmienku o tejto technike nájdeme dokonca v Homérovi. Podľa neho boli bojové lode, ktoré bojovali v Tróji maľované práve voskom. 
Väčšina našich vedomostí o tejto ranej tvorbe pochádza od rímskeho historika Plínia. Plínius mal veľmi málo priamych znalostí o metódach tejto techniky, no podľa neho bola enkaustika používaná pri maľbe portrétov, pri maľbe scén z mytológie na paneloch, pri farbení mramoru a terakote a pri prácach na slonovinových kostiach.  
Väčšina zachovaných príkladov ranej enkaustickej maľby sú rímsko-egyptské dosky známe ako Fajjúmské portréty, objavené v Havari. Tieto malé múmiové portréty sú namaľované na drevených doskách.  
Enkaustické maľby sa používali až do stredoveku. Potom sa používala len veľmi zriedkavo táto technika a jej nový rozkvet nastal v Nemecku v druhej polovici 19. storočia. Nemecký rozkvet pokračoval až do začiatku 20.stor.  
Výhody enkaustiky spočívajú v tom, že materiály nepodliehajú normálnym atmosférickým zmenám a nerozťahuje sa teplom ani sa nezráža v chlade. Povrch enkaustickej maľby je treba chrániť akurát pred odieraním. 
Enkaustická maľba spočíva v zmiešaní včelieho vosku, rôznych bielych voskov a damary alebo iných prírodných živíc a v nanesení za horúca na povrch podložky. Enkaustika patrí k najstálejším zo všetkých maliarskych prostriedkov, pokiaľ použijeme stále pigmenty a obrazy nevystavíme vysokým teplotám, ktoré by mohli roztaviť tvrdý voskový povrch. 

viac...


PRHLÁŠKA NA KURZ STARODÁVNEJ ENKAUSTIKY


Prosím do textu upresniť a uviesť:

celé meno a fakturačnú adresu 

termín kurzu, ktorý si z ponuky vyberáte

výber veľkosti dreva (vášho budúceho obrazu) prípadne možnosť predplatiť kurz v sume 80,00 EUR a zvyšok doplatíte na mieste, po dokončení svojho diela. 


Faktúru (pošlem čo najskôr po vašom prihlásení) treba uhradiť do jej splatnosti. V prípade, že sa odhlásite z kurzu 48hodín pred začiatkom a nenájdem náhradu za miesto, tak cenu 80,00 EUR nebude možné vrátiť.