VYTVOR SI SVOJ OBRAZ


 

" V umení nie je nič povinné

pretože umenie je slobodné. "

Wassily Kandinsky

 

LEKTORKA: Zuzana Medzay - výtvarníčka, arteterapeutka

MIESTO: Sladovnícka 15, Trnava (Hotel Prestige)


TERMÍNY: 

Rok 2022

Milí záujemcovia a milovníci starodávnej enkaustiky 


Momentálne neponúkam z osobných dôvodov žiadne termíny na kurzy starodávnej enkaustiky ani kurzy arteterapie. 


Čo však považujem za dôležité, je určite vyčerpanie darčekových poukážok všetkých ľudí, ktorí dostali tento kurz ako dar. S niektorými už máme vzájomne dohodnutý termín a  niektorým sa ozvem priebežne, prípadne sa nebojte ozvať sa mi.


Ďakujem za porozumenie

V prípade akýchkoľvek otázok ma môžete kontaktovať: zuzanamedzay@gmail.com


 

ČO BUDEME ROBIŤ ?

Budete tvoriť pod mojím vedením. Každý si bude môcť vytvoriť krásny a zaujimavý obraz starou pôvodnou enkaustikou na drevo. Rozmer obrazu na ktorý budete tvoriť je 60 x 40 cm alebo 45 x 45 cm, prípadne podľa voľby na mieste. Budeme pracovať prírodnými voskami a živicami, pigmentami, teplými voskami aj studenou kvalitnou technikou RaF, ukážem vám prekrásnu silu ohňa a šelaku pri tejto krásnej tvorbe a odídete určite s obrazom o ktorom by ste neverili, že take niečo by ste niekedy dokázali vytvoriť. Môžete sa inšpirovať na www.zuzanamedzay.com


Bližšie podmienky a cenu ponúknem čoskoro po ujasnení nových cien vstupných nákladov. 


Upozornenie Covid-19

Kurzy budú prebiehať vždy podľa aktuálnych opatrení SR, použitie rúška, dezinfekcie a počet ľudí podľa aktuálnych predpisov na m2. Doklad o očkovaní, či prekonaní Covid 19 alebo test kvôli vzájomnej ochrane zdravia. 

KRÁTKE INFORMÁCIE O PÔVODNEJ ENKAUSTIKE:

Dejiny enkaustiky siahajú najmenej do starovekého Grécka, minimálne do 5.storočia pred naším letopočtom, hoci sa z tejto doby žiadne maľby nezachovali. 
Enkaustický obraz bol vyvinutý vďaka starovekým gréckym lodeniciam. Gréci nanášali povlaky vosku a živíc proti poveternostným vplyvom na vojnové lode. Čoskoro pridali pigment (farbu) do vosku a práve toto viedlo k rozvoju novej techniky a vzniku enkaustiky, pretože prvé obrazy vznikli vraj práve na povrchu voskového trupu lodí. Tak sa zrodila nová technika – enkaustika.  
Zmienku o tejto technike nájdeme dokonca v Homérovi. Podľa neho boli bojové lode, ktoré bojovali v Tróji maľované práve voskom. 
Väčšina našich vedomostí o tejto ranej tvorbe pochádza od rímskeho historika Plínia. Plínius mal veľmi málo priamych znalostí o metódach tejto techniky, no podľa neho bola enkaustika používaná pri maľbe portrétov, pri maľbe scén z mytológie na paneloch, pri farbení mramoru a terakote a pri prácach na slonovinových kostiach.  
Väčšina zachovaných príkladov ranej enkaustickej maľby sú rímsko-egyptské dosky známe ako Fajjúmské portréty, objavené v Havari. Tieto malé múmiové portréty sú namaľované na drevených doskách.  
Enkaustické maľby sa používali až do stredoveku. Potom sa používala len veľmi zriedkavo táto technika a jej nový rozkvet nastal v Nemecku v druhej polovici 19. storočia. Nemecký rozkvet pokračoval až do začiatku 20.stor.  
Výhody enkaustiky spočívajú v tom, že materiály nepodliehajú normálnym atmosférickým zmenám a nerozťahuje sa teplom ani sa nezráža v chlade. Povrch enkaustickej maľby je treba chrániť akurát pred odieraním. 
Enkaustická maľba spočíva v zmiešaní včelieho vosku, rôznych bielych voskov a damary alebo iných prírodných živíc a v nanesení za horúca na povrch podložky. Enkaustika patrí k najstálejším zo všetkých maliarskych prostriedkov, pokiaľ použijeme stále pigmenty a obrazy nevystavíme vysokým teplotám, ktoré by mohli roztaviť tvrdý voskový povrch. 

viac...