VYTVOR SI SVOJ OBRAZ

 

LEKTORKA: Zuzana Medzay - výtvarníčka, arteterapeutka

MIESTO: Sladovnícka 15, Trnava (Hotel Prestige)


TERMÍNY: 


JÚL 2021


Milí záujemcovia a milovníci starodávnej enkaustiky. V letnom období júl - august nebudem ponúkať skupinové kurzy. 

Môžete sa mi ozvať ešte tí, ktorí nemáte vyčerpanú darčekovú poukážku. Ešte vás zopár mám v zozname a rada si s Vami nájdem aj osobný termín. 

Termíny na kurzy mám v pláne začať ponúkať znova od októbra ak bude priaznivá situácia. 

V prípade akýchkoľvek otázok ma môžete kontaktovať: zuzanamedzay@gmail.com


Príjemné letné dni vám želám všetkým


 

ČO BUDEME ROBIŤ ?

Budete tvoriť pod mojím vedením. Každý si bude môcť vytvoriť krásny a zaujimavý obraz starou pôvodnou enkaustikou na drevo. Rozmer obrazu na ktorý budete tvoriť je 60 x 40 cm alebo 45 x 45 cm, prípadne podľa voľby na mieste. Budeme pracovať prírodnými voskami a živicami, pigmentami, teplými voskami aj studenou kvalitnou technikou RaF, ukážem vám prekrásnu silu ohňa a šelaku pri tejto krásnej tvorbe a odídete určite s obrazom o ktorom by ste neverili, že take niečo by ste niekedy dokázali vytvoriť. Môžete sa inšpirovať na www.zuzanamedzay.com

PS: Jeden z mojich talentov je vytiahnuť z vás takú kreativitu a slobodu o akej ani netušíte :-) Veď ja sama zostávam na týchto kurzoch šťastná, akú krásu v slobode dokážete vytvoriť. Tí, čo ste už u mňa boli a poznáte to, viete, že si môžete vybrať aj iné rozmery, treba mi to však včas dať vedieť, kvôli príprave (minimálne 3týždne pred kurzom)


Ponúkam inšpiráciu zároveň na FB stránke, ktorá je plná vytvorenej krásy, lásky, hĺbky vo vašich obrazoch z kurzov starodávnej enkaustiky :-)


PRIHLÁŠKY:

Je potrebné sa prihlásiť e-mailom cez formulár, prípadne telefonicky a po prihlásení uhradiť najneskôr v deň splatnosti faktúru, ktorú Vám pošlem. V prípade že, nebudete môcť navštíviť kurz z rôznych dôvodov, tak do 7 dní pred kurzom Vám pošlem peniaze naspäť prípadne nájdeme ďalší možný termín náhrady. Ak sa odhlásite 48 hodín pred kurzom, nie je možné vrátiť už peniaze ak nenájdem urýchlene náhradného človeka s chuťou tvoriť.

Maximálny počet prihlásených sú 4 ľudia na kurze kvôli môjmu kvalitnému sprievodu.

Tieto kurzy zároveň ponúkam aj pre vami vytvorené skupiny a vzájomne dohodnuté termíny aj cez týždeň.

CENA KURZU - 130,00 EUR (cena zahŕňa vaše miesto na kurze, cca 5 hodín tvorby, v prípade potreby dokončenia obrazu aj viac a kvalitný materiál k tvorbe) Vy si prineste len svoju chuť tvoriť a oddychovať a oblečenie, ktoré si môžete zašpiniť od farieb. 

Link na atelier: 

https://www.google.sk/maps/place/Ateliér+Zuzana+Me...


Upozornenie Covid-19

Kurzy budú prebiehať vždy podľa aktuálnych opatrení SR, použitie rúška, dezinfekcie a počet ľudí podľa aktuálnych predpisov na m2. Doklad o očkovaní, či prekonaní Covid 19 alebo test kvôli vzájomnej ochrane zdravia.


 

KRÁTKE INFORMÁCIE O PÔVODNEJ ENKAUSTIKE:

Dejiny enkaustiky siahajú najmenej do starovekého Grécka, minimálne do 5.storočia pred naším letopočtom, hoci sa z tejto doby žiadne maľby nezachovali. 
Enkaustický obraz bol vyvinutý vďaka starovekým gréckym lodeniciam. Gréci nanášali povlaky vosku a živíc proti poveternostným vplyvom na vojnové lode. Čoskoro pridali pigment (farbu) do vosku a práve toto viedlo k rozvoju novej techniky a vzniku enkaustiky, pretože prvé obrazy vznikli vraj práve na povrchu voskového trupu lodí. Tak sa zrodila nová technika – enkaustika.  
Zmienku o tejto technike nájdeme dokonca v Homérovi. Podľa neho boli bojové lode, ktoré bojovali v Tróji maľované práve voskom. 
Väčšina našich vedomostí o tejto ranej tvorbe pochádza od rímskeho historika Plínia. Plínius mal veľmi málo priamych znalostí o metódach tejto techniky, no podľa neho bola enkaustika používaná pri maľbe portrétov, pri maľbe scén z mytológie na paneloch, pri farbení mramoru a terakote a pri prácach na slonovinových kostiach.  
Väčšina zachovaných príkladov ranej enkaustickej maľby sú rímsko-egyptské dosky známe ako Fajjúmské portréty, objavené v Havari. Tieto malé múmiové portréty sú namaľované na drevených doskách.  
Enkaustické maľby sa používali až do stredoveku. Potom sa používala len veľmi zriedkavo táto technika a jej nový rozkvet nastal v Nemecku v druhej polovici 19. storočia. Nemecký rozkvet pokračoval až do začiatku 20.stor.  
Výhody enkaustiky spočívajú v tom, že materiály nepodliehajú normálnym atmosférickým zmenám a nerozťahuje sa teplom ani sa nezráža v chlade. Povrch enkaustickej maľby je treba chrániť akurát pred odieraním. 
Enkaustická maľba spočíva v zmiešaní včelieho vosku, rôznych bielych voskov a damary alebo iných prírodných živíc a v nanesení za horúca na povrch podložky. Enkaustika patrí k najstálejším zo všetkých maliarskych prostriedkov, pokiaľ použijeme stále pigmenty a obrazy nevystavíme vysokým teplotám, ktoré by mohli roztaviť tvrdý voskový povrch. 

viac...

Prihláškový formulár pre kurz arteterapie

Prosím Vás o uvedenie vašich kontaktných údajom: Vaše meno, adresu a termín kurzu, kvôli zaslaniu faktúry na tento kurz. Môžete mi poslať aj sms na číslo 0944 148 091.  Ďakujem